wrz 3, 2017

Przywitanie księdza Grzegorza Pazdro

Dziś podczas Mszy św. o godzinie 10.00 przywitaliśmy uroczyście pierwszego wikariusza w historii Smolca. W imieniu parafian księdza Grzegorza przywitali pani Edyta Niemczynowska-Frąckiewicz oraz pan Sebastian Kotlarz.

Czcigodny Księże Wikariuszu,

W dniu dzisiejszym witamy Cię w naszej wspólnocie. Przybywasz do miejscowości o bardzo bogatej, ponad 700-letniej historii. Jej dzieje na przestrzeni stuleci były często burzliwe i pełne doświadczeń – podobnie jak dzieje tego regionu i całej Polski. Będziesz 11 wikarym w historii Smolca, ale pierwszym katolickim.

Współczesność tej wspólnoty tworzona jest od czasu po II wojnie światowej. Mieszkańcy narodowości niemieckiej opuścili te tereny. Przybyli Polacy – można rzec „z całego świata”. To my od 70 lat tworzymy teraźniejszość i przyszłość Smolca. W 1981 r. erygowano samodzielną katolicką parafię pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Smolcu. W tym okresie kilkudziesięciu lat, posługiwało tu 13 księży, w tym tak legendarni jak ksiądz Edmund Jasiak, uczestnik partyzantki antykomunistycznej czy ksiądz Łukasz Makolądra, ocalały z rzezi na Wołyniu, ludzie szlachetnego serca i wielkiego umysłu.

Księże Grzegorzu,

Przybywasz do nas, aby umocnić naszą wiarę i wesprzeć naszą wspólnotę parafialną. My ze swojej strony pragniemy otoczyć Cię zrozumieniem, otwarciem serca i już od dawna otaczamy Cię naszą modlitwą, bo jesteś tu bardzo oczekiwanym i wymodlonym Wikariuszem, i przez ks. Proboszcza i przez Parafian. Pragniemy bardzo służyć pomocą w Twojej posłudze kapłańskiej i wierzymy, że Smolec stanie się również dla Ciebie domem na kolejne lata. I abyś jak najszybciej nas poznał, przygotowaliśmy nieco materiałów o nas i o naszej miejscowości.

Niech Pan Bóg błogosławi Twoją posługę w Smolcu! Szczęść Boże!