Maj 12, 2019

Posted in Aktualności

Biblia w Smolcu

Biblia w Smolcu

W Tygodniu Biblijnym, na zaproszenie dwóch wspólnot działających w smoleckiej parafii – Klubu Książki Chrześcijańskiej i Kręgu Biblijnego – naszym gościem był znakomity Biblista, ksiądz profesor Mariusz Rosik. W piątkowy wieczór tłumnie zgromadzeni goście wysłuchali wykładu dotyczącego biblijnych podstaw Eucharystii. Punktem wyjścia była, już trzykrotnie wznawiana, książeczka autorstwa księdza profesora zatytułowana „Eucharystia. Kawałek Nieba na Ziemi”. Przyjrzeliśmy się zapowiedziom Eucharystii w Starym i w Nowym Testamencie, scenom ustanowienia Eucharystii w Ewangelii według św.Łukasza i według św. Jana, tradycyjnemu schematowi wieczerzy paschalnej oraz teologicznemu znaczeniu opisanych w Biblii wydarzeń.

„Gdy Jezus spożywał z apostołami ucztę paschalną, stosował się do jasno określonego rytuału, przyjętego przez wszystkich Żydów. Do rytuału tego jednak wprowadził pewną nowość: pominął ostatni, czwarty kielich wina, który należało wychylić na zakończenie uczty. Gdy wieczerza doszła do tego momentu, Jezus zwierzył się uczniom: „Odtąd nie będę już pił z tego owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę z wami nowy , w królestwie Ojca mojego” (Mt26,29). Dlaczego? Jezus przerwał wieczerzę paschalną, by dokończyć ją w królestwie Ojca. Ostatnia wieczerza rozpoczęła się w wieczerniku i wciąż trwa. Rozgrywa się codziennie na ołtarzach świata, a ukończona zostanie dopiero wtedy, gdy Jezus w królestwie Ojca wychyli z tymi, którzy w Niego wierzą, czwarty, kończący ucztę paschalną kielich wina. Kto już teraz karmi się Ciałem Chrystusa, może mieć nadzieję wspólnego z Jezusem ucztowania w wieczności. Eucharystia przeszywa doczesność i sięga wieczności. Jest jak most nad rwącą rzeką – łączy dwa brzegi. Zanurza w wieczność i wprowadza w niebo. Przemienia doczesność w wieczność.” ks.Mariusz Rosik Eucharystia. Kawałek Nieba na Ziemi

Na stronie wrocławskiej „Niedzieli” ukazała się bardzo obszerna relacja z piątkowego biblijnego spotkania w naszej parafii, autorstwa pani Agnieszki Bugały. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z jej treścią. W szczególności polecamy artykuł tym z Państwa, którym nie udało się do nas dołączyć, jako że zawiera on bardzo szczegółowy opis głównych wątków piątkowego wykładu:

Biblijnie o Eucharystii

Na stronie internetowego wydania Tygodnika Katolickiego Niedziela ukazały się również migawki ze spotkania w Smolcu 🙂 Zapraszamy do obejrzenia galerii i zapraszamy jednocześnie na kolejne spotkanie (jesienią tego roku), które dotyczyć będzie Liturgii Mszy św.

https://wroclaw.niedziela.pl/zdjecia/2949/Biblia-w-Smolcu/1

Wersja do druku