Maj 5, 2019

Posted in Info

Nabożeństwa majowe

Maj to w Kościele okres szczególnej czci Matki Bożej. Wierni gromadzą się w kościołach i przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach, aby wspólnie odmawiać Litanie Loretańską, wspaniałych hymn na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg. Nazwę „Loretańska” otrzymała od miejscowości Loreto we Włoszech, gdzie modlitwa ta była szczególnie propagowana i odmawiana prawdopodobnie od 1531 r. W litanii wymieniane są kolejne tytuły Maryi: jest ich w sumie 49, a w Polsce 50. Po zatwierdzeniu liturgicznej uroczystości NMP Królowej Polski, obchodzonej 3 maja, do Litanii dołączono 12 października 1923 r. wezwanie „Królowo Polskiej Korony”, przekształcone po drugiej wojnie światowej na „Królowo Polski”.

W naszym kościele nabożeństwa majowe odprawiane są w dni powszednie po Mszy św. o godzinie 17.30 (około 18.00), a w święta i uroczystości o godzinie 17.30.