Lis 17, 2019

Posted in Aktualności

11 listopada w smoleckiej parafii

11 listopada w smoleckiej parafii

11 listopada to Święto Niepodległości, w naszej parafii była to jednak również 85. rocznica urodzin ks. prał. Alfonsa Jurkiewicza. Msze święte zgromadziły licznych wiernych. Na Eucharystii o godz. 9.00 życzenia ks. Prałatowi w imieniu nas wszystkich złożyły panie z Chóru Parafialnego. Osobno z kwiatami podeszły również dzieci i przedstawicielka smoleckich seniorów. Nie brakowało życzliwych słów i serdecznych życzeń, w tym głównie zdrowia, które naszemu Jubilatowi jest ostatnio tak bardzo potrzebne.

Po mszy świętej miała miejsce premiera krótkiego filmu dokumentalnego pt. „Oto idę, bym spełniał wolę Twoją”. Dokument zapowiadany był przez ks. Proboszcza jako dokument o życiu ks. Prałata Alfonsa Jurkiewicza i tak jest rzeczywiście, opowiada on bowiem historię księdza Alfonsa, jego drogę do powołania, kolejne parafie i wyzwania, ale bez wątpienia pokazuje też spory rozdział naszej smoleckiej historii, bo nie da się oddzielić życia ks. Prałata od Smolca – ponad trzydzieści lat razem!  Autorzy pragną w tym filmie ukazać postać kapłana, ale podejmuję też próbę ocalenia od zapomnienia naszej historii.

Nie da się opowiedzieć czyjegoś życia w 30 minut, tym bardziej tak bogatego życia, dlatego jest to jedynie subiektywny wybór scen, wydarzeń, osobiste spojrzenie autorów na osobę Księdza Jubilata. Zebrany materiał jest znacząco większy i zasilił powstające przy redakcji smolec24 archiwum naszej miejscowości. Będziemy udostępniać go stopniowo szerokiej publiczności. Materiał ten pochodzi w zdecydowanej większości z prywatnego archiwum ks. Prałata, nie ma możliwości wskazania autorów poszczególnych nagrań czy zdjęć, ale wszystkim, którzy przez lata dokumentowali życie naszej parafii, z serca dziękujemy.

Pokaz filmu wzbudzał kilkukrotnie żywe reakcje widzów. Odnieśliśmy nieodparte wrażenie, że się spodobał. Obejrzenie go wraz z Jubilatem było bezcenne, mogliśmy bezpośrednio po projekcji usłyszeć pierwsze wrażenia, a osoby obecne na premierze mogły zabrać ze sobą pamiątkowy egzemplarz filmu z osobistą dedykacją ks. Prałata, pozostałym zainteresowanym udostępniamy go poniżej, jako podsumowanie całego roku jubileuszowych obchodów ks. Prałata, 60-lecia kapłaństwa i 85. rocznicy urodzin.

Dalsze uroczystości miały już miejsce w salce parafialnej, gdzie wspólnie świętowaliśmy na naprawdę godnym przyjęciu. Były pyszne ciasta, a wśród nich przepiękny tort urodzinowy, wykonany specjalnie na tę okazję przez naszą parafiankę. Biesiadowanie trwało do godz. 12.00, kiedy to włączyliśmy się w ogólnopolską akcję odśpiewania hymnu państwowego… i nie tylko.

O godz. 18.00 odprawiona została uroczysta masza święta w intencji naszej ojczyzny.

Księdzu Prałatowi życzymy wiele zdrowia i nieustannej opieki Matki Bożej, a parafianom dziękujemy, że mimo długiego weekendu i wielu imprez towarzyszących obchodom Święta Niepodległości znaleźli też czas na modlitwę za ojczyznę i za Jubilata, ale i na spotkanie z nami , tak świątecznie, urodzinowo i filmowo!

Wersja do druku