Mar 13, 2020

Posted in Aktualności

Informacje o postępowaniu związane z epidemią Koronawirusa

Informacje o postępowaniu związane z epidemią Koronawirusa
 1. Od dnia 12 marca do 29 marca ks. Arcybiskup Józef Kupny Metropolita Wrocławski udzielił dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.: osobom w podeszłym wieku, wiernym, którzy mają objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem.  Dla każdego wiernego skorzystanie z udzielonej dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. w niedzielę we wskazanym czasie nie jest grzechem. Prosimy, by osoby mające jakiekolwiek objawy infekcji nie przychodziły do kościoła.
 2. Na każdą Mszę św. w niedzielę wejdzie tylko 50 osób do kościoła.  Będziemy się starać o uruchomienie transmisji Mszy św. niedzielnej o godz. 11.30 z naszego kościoła przez Internet. Rozważamy możliwość odprawiania od następnej niedzieli Mszy św. także w kaplicy na nowym cmentarzu. Jeśli zapadnie taka decyzja, poinformujemy o tym na naszej stronie parafialnej i Smolec24.
 3. Na wniosek ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego każdego dnia o godzinie 20.30, księża w Polsce będą odmawiali w kościele, bez udziału wiernych, różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Prosimy wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami. Grupy modlitewne i formacyjne z naszej parafii zgłosiły swoje uczestnictwo w tej modlitwie. Ponadto wspólnoty naszej smoleckiej parafii postanowiły podjąć dzieło modlitwy w intencji naszych rodzin, całej parafii i naszej Ojczyzny. Od 16 marca zwyczajowo Kościół zaprasza do modlitwy nowenną przed Zwiastowaniem  Najświętszej Maryi Panny (25.03).
 4. Decyzją Arcybiskupa rekolekcje w parafiach są odwołane.
 5. Podczas przekazywania znaku pokoju prosimy o powstrzymanie się od podawania ręki na rzecz skinienia głową.
 6. Wiernych uczestniczących w Eucharystii zachęcamy do przyjmowania Komunii św. w postawie stojącej na rękę. Przed przyjęciem Komunii św. składamy dłonie na krzyż: prawa na dole, lewa na górze. Kapłan składa świętą Hostię na naszą dłoń, a my prawą dłonią wkładamy ją do ust. Robimy to wszystko w obecności księdza. Kto chciałby przyjąć Komunię św. do ust, podchodzi do balasek po prawej stronie. Osobny kapłan będzie w ten sposób udzielał Eucharystię.
 7. Komunia św. w niedzielę będzie rozdzielana także poza Mszą św. o godz. 9.00, 11.00 i 14.00 dla tych wiernych, którzy nie uczestniczyli we Mszy św. w tradycyjny sposób.
 8. „Cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego”, „należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie”.
 9. Rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.
 10. W związku z sytuacją epidemiologiczną odwołujemy na razie wszystkie zapowiedziane wcześniej spotkania kandydatów do bierzmowania i I Komunii św.
 11. Ze względu na bezpieczeństwo parafian i wolontariuszy dzisiejsza akcja zbiórki pieniędzy na rzecz Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska Formuła Dobra zostaje przeniesiona na inny termin. O szczegółach będziemy informować.

 

Wersja do druku