Mar 29, 2020

Posted in Ogłoszenia parafialne

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU (29.03.2020)

Wspomnienia liturgiczne:

– I czwartek miesiąca: Msza św. o Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00.

– I piątek miesiąca: Msza św. o Najświętszym Sercu Pana Jezusa. Adoracja Najświętszego Sakramentu  od godz. 17.00.

Przypominamy, że w czasie nabożeństwa, Mszy św. w kościele może przebywać tylko 5 osób z wyłączeniem osób, które pełnią posługę liturgiczną. Kto zamawiał intencję mszalną, ten na pierwszeństwo w uczestniczeniu w Eucharystii w kościele.

Ks. arcybiskup Józef Kupny Metropolita Wrocławski udziela dyspensy na czas nieokreślony ( tzn. do odwołania) od obowiązku uczestniczenie we Mszy św. w niedzielę i inne dni świąteczne. Oznacza to, że nieobecność na Mszy św. nie jest grzechem. Więcej informacji na parafialnej stronie internetowej.

 Spowiedź w tym tygodniu codziennie od godz. 17.30 do 18.00. Należy umawiać się telefonicznie. Można dzwonić codziennie od godz. 16.00 do 16.30 pod numer   071/316-84-46.

W obecnej sytuacji utrudnionego dostępu do spowiedzi sakramentalnej Kościół wskazuje sposób uzyskania przebaczenia grzechów ciężkich w wyjątkowej sytuacji niemożności wyspowiadania się. Jest nim wzbudzenie żalu doskonałego za grzechy oraz szczere pragnienie (postanowienie) wyspowiadania się.

Katechizm Kościoła Katolickiego (nr 1452) opisując doskonały żal za grzechy stwierdza: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub«żalem z miłości». Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe.

Osoba żałująca za swoje grzechy i pragnąca spowiedzi już teraz otrzymuje przebaczenie – „takie samo” (nie ma innego) jak w spowiedzi, czyli otrzymuje łaskę uświęcającą. Może zatem przyjmować Komunię świętą (w sposób sakramentalny lub duchowy). Więcej informacji na ten temat można przeczytać na parafialnej stronie internetowej.

Odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem  ze względu na zagrożenie epidemiczne przenosimy  na termin późniejszy, gdy skończy się kwarantanna. W razie niebezpieczeństwa śmierci ksiądz przyjedzie do chorego z sakramentami.

Dziś odbędzie się  transmisja przez Internet z naszego kościoła Mszy św. o godz. 11.30, a w piątek  nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godz. 19.00.  Będzie dostępna na Facebooku Siloe.   www.fb.com/siloesmolec/

Komunia św. w niedzielę będzie rozdzielana  poza Mszą św. o godz. 9.00, 11.00 i 14.00 dla tych wiernych, którzy o to poproszą. Wejście po pięć osób.

Z powodu trudności związanych z dostępem do Komunii św. sakramentalnej zachęcamy wiernych do przyjmowania Komunii św. duchowej. Komunia duchowa to akt duchowy i modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, ale poza przestrzenią sakramentalną. Praktyka ta polega na wzbudzeniu w swoim sercu gorącego pragnienia zjednoczenia z Jezusem tak i z takimi samymi skutkami, jak to się dzieje wówczas, gdy przyjmujemy Eucharystię.

Skutki komunii duchowej są takie same jak i komunii, którą człowiek wierzący przyjmuje w kościele, czyli stan łaski uświęcającej, intencja, prośba do Boga, by w darze duchowym zstąpił i stał się duchowym pokarmem

O godz. 20.30 codziennie członkowie różnych wspólnot parafialnych w domu, a księża w kościele, modlą się różańcem z prośbą za chorych, o oddalenie epidemii, za lekarzy, pielęgniarki i inne służby.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek: o godz. 17.30 i  o 19.00. W niedzielę Gorzkie Żale o godz. 17.15.

Poświecenie pokarmów na stół wielkanocny w kościele w tym roku nie będzie możliwe.   Błogosławieństwa pokarmów dokonuje w domu ojciec, matka lub ktoś z członków rodziny przed porannym wspólnym posiłkiem w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.  Tekst obrzędu błogosławieństwa pokarmów znajduje się na parafialnej stronie internetowej.

Ze względu na zagrożenie epidemiczne nie dokonuje się sortowania i przekazywania ubrań ani innych rzeczy, dlatego prosimy ABSOLUTNIE NIE PRZYWOZIĆ żadnych tego rodzaju rzeczy do kościoła.

Wspólnota Podwyższenia Krzyża Świętego w Smolcu zaprasza  do modlitwy, nazwanej „Jerychem Modlitewnym” w intencji uchronienia od epidemii. Wiecej informacji na stronie internetowej parafii.

Zapowiedzi przedślubne:

  1. Łukasz Grzegorz Zapała, zam. w Smolcu, Aleksandra Alicja Kozyra w Smolcu. Zap. III
  2. Arkadiusz Kasperski zam. w Smolcu i Katarzyna Budzich zam. w Smolcu.   III

Kancelaria parafialna  w sprawach pilnych będzie czynna w czwartek od godz. 16.30 do 17.30.   i w sobotę od 09.30 do 10.30.

 

Intencje mszalne:

Poniedziałek,  30.03

08.00: o nawrócenie i zgodę w rodzinie Oli i Artura

18.00: + Józefa Stawera

 

Wtorek, 31.03.

18.00: Przebłagalna do Pana Boga za grzech popełnione przez naszą rodzinę,              o łaskę wiary dla dzieci i opiekę MN nad naszą rodziną.

18.00: + Michalina Kowalczyk w rocz. urodzin.

 

Środa, 01.03.

18.00: za dusze w czyśćcu cierpiące

18.00:  + Helena, + Jadwiga

 

Czwartek, 02.03.

 08.00: Przebłagalna o oddalenie epidemii, o zdrowie dla chorych, Boże bł. dla lekarzy, pielęgniarek i innych służb.

18.00: O światło Ducha Świętego, wierność Bogu, łaskę świętości i opiekę MN dla kapłanów oraz innych osób konsekrowanych. O liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne

 

Piątek, 03.03.

18.00:  Wynagradzające NSPJ za grzechy świata

18.00: Dziękczynna w int. pani Krystyny w 60r. urodzin o Boze bł., zdrowie…

 

Sobota,  04.03.

09.00:   Wynagradzająca NSM za obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu

18.00:  + Joanna, + Julia, + Marian

18.00:  Dziękczynna w int. Krystiana Matuszyka o Boże bł., zdrowie dla całej rodziny

 

Niedziela,  05.03.

8.00:  + Robert Sobieraj- 9r. śm., + Feliks Działa- 38r. śm., za ++ z rodziny Działów, Barełów, Gigli, Sołtysów i Pruchniewiczów

10.00: + Krystyna Kos 2 r. śm.

10.00:

11.30: + + Zenon Anczyk- 32r. śm., + Zofia, + Stefan

11.30: Dziękczynna: Kamila Śliwka w 18r. urodzin o Boże bł., zdrowie…

13.00: Dziękczynna w int. pani Edyty i pana Krzysztofa w 50 rocz. urodzin z prośbą o dalsze bł. Boże

18.00:

Wersja do druku