lut 11, 2024

Środa Popielcowa (14.02.2024)

W najbliższą środę 14 lutego przypada Środa Popielcowa. Msze św. w naszym kościele o godz. 9.00; 16.30, 18.00 i jeszcze dodatkowa o 19.30. W Środę Popielcową wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14. rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Natomiast wiernych w wieku od ukończenia 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia obowiązuje dodatkowo post, polegający na wstrzymaniu się od spożywania mięsa oraz ograniczeniu się do spożycia jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych.

Zapraszamy także w każdy piątek Wielkiego Postu na nabożeństwo Drogi Krzyżowej o 17:15 i po Mszy św. wieczornej, a w każdą niedzielę na Gorzkie Żale o 17:15. Kazania pasyjne w tym roku wygłosi ks. Marcin.

Rekolekcje parafialne rozpoczną się w 4 Niedzielę Wielkiego Postu. Poprowadzi je o. Paweł Koniarek z zakonu dominikańskiego.

Okresy i dni pokuty są w Kościele katolickim specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Z liturgii znika radosne „Alleluja” i „Chwała na wysokości Bogu”, a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. Istotą pozostaje przygotowanie wspólnoty wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc.

Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą w Środę Popielcową słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Please follow and like us:
Pin Share