Posted in Info
Synod Archidiecezji Wrocławskiej
![Synod Archidiecezji Wrocławskiej](https://www.parafiasmolec.pl/wp-content/uploads/2023/09/13b609e8-6caf-4f6d-8db4-948c2cf7b4c0-172x172.jpeg)
Uroczystą Mszą świętą odprawioną we wrocławskiej archikatedrze w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 19 maja 2024r rozpoczął się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej. Jego hasłem są słowa Maryi zapisane w Ewangelii według św. Jana: „Uczyńcie wszystko, co Wam powie Syn”.
Cele synodu to „rozeznać, przemyśleć i przeorganizować kształt struktur kościelnych dla odnowy wiary i owocnej misji” oraz „zarysować wizję Kościoła, która pozwoli wyprzedzać nadchodzące wydarzenia i nie działać reaktywnie”.
Przez cały rok duszpasterski 2023/2024 w parafiach archidiecezji pracowały grupy presynodalne, które miały za zadanie określenie tych obszarów działalności dolnośląskiego Kościoła, które wymagają troski i korekty. Owocem prac zespołów presynodalnych były syntezy synodalne, przesłane do sekretariatu synodu w czerwcu 2024 roku. Na podstawie informacji i uwag zawartych w parafialnych syntezach, ksiądz arcybiskup powołał komisje synodalne, które przez kolejny rok będą pracowały nad konkretnymi rozwiązaniami. Komisji powołano pięć:
Komisja synodalna 1 – „Synodalna parafia misyjna”
Syntezy, które napłynęły po etapie presynodalnym pokazały konieczność wzmacniania komunii oraz misji w życiu parafialnym. Potrzeba nam duchowości służącej budowaniu wspólnoty, działań pogłębiających relacje, współodpowiedzialności wszystkich ochrzczonych za życie Kościoła i jego misję.
- Celem tej komisji jest opracowanie sposobów przemiany życia i funkcjonowania parafii w nowy model synodalnej parafii misyjnej, w której współuczestniczą kapłani, osoby świeckie i konsekrowane.
- Komisja przygotuje m.in. sposoby szerokiego zaangażowania parafian w życie wspólnoty (liturgia, duszpasterstwo, ekonomia), wdrożenia rad duszpasterskich, ekonomicznych, metody wspólnotowego rozeznawania („Rozmowa w Duchu Świętym”) i współpracy w dekanacie.
Komisja synodalna 2: „Misja współdzielona – formacja do posługi w Kościele”
Uczestnicy zespołów presynodalnych dostrzegli konieczność formacji do posługi w Kościele, obejmującej kapłanów, osoby konsekrowane i świeckich.
- Zadaniem komisji jest opracowanie programu formacji posługujących w Kościele, w sposób szczególny katechistów, animatorów małych grup i wspólnot, członków rad duszpasterskich i ekonomicznych, osób zaangażowanych w katechumenat parafialny i liturgię, odpowiedzialnych wspólnot.
- Wyzwaniem staje się także zorganizowanie diecezjalnego ośrodka formacji i modlitwy, który pomoże zrealizować powyższe cele.
Komisja synodalna 3: „Wspólna troska – Finanse i administracja”
W syntezach wybrzmiała potrzeba reformy struktur diecezjalnych. Podkreślono konieczność współodpowiedzialności w finansowaniu parafii, wagę przejrzystości w zakresie finansów i podejmowanych decyzji na poziomie parafii oraz diecezji, a także potrzebę uwzględnienia wyzwań materialnych i duszpasterskich małych parafii i tych położonych na terenach wiejskich.
- Ważnym obszarem, w którym wspólnoty parafialne potrzebują wsparcia jest różnego rodzaju pomoc specjalistyczna m.in. prawna i ekonomiczna.
- Zadaniem komisji jest uporządkowanie struktur diecezji, aby skuteczniej służyły misji Kościoła.
Komisja synodalna 4: „Christus vivit – wprowadzenie w chrześcijaństwo”
Zespoły presynodalne zauważyły potrzebę doświadczenia Boga i stałej formacji wiernych umożliwiającej dojrzewanie w wierze na poziomie intelektualnym i duchowym. Mamy świadomość, jakie znaczenie dla życia wiarą ma znajomość Słowa Bożego i rozumienie liturgii.
- Komisja przygotuje program katechumenatu parafialnego ochrzczonych (dzieci przed I Komunią Świętą i ich rodziców, młodzieży przed bierzmowaniem, rodziców dzieci przed chrztem, narzeczonych przed małżeństwem).
- Zadaniem komisji jest także opracowanie programu katechumenatu dorosłych, a także wsparcie dla katechetów pracujących w szkole.
Komisja synodalna 5: „Młode wino, nowe bukłaki – Ewangelizacja”
W syntezach presynodalnych dostrzeżono potrzebę głoszenia Ewangelii z nowym zaangażowaniem, szczególnie wobec osób żyjących na obrzeżach Kościoła, odchodzących z niego i niewierzących. Zauważono też brak przekładającej się na praktykę „wyobraźni misyjnej”.
- Zadaniem komisji jest opracowanie nowych dróg ewangelizacji, w perspektywie Wielkiego Jubileuszu 2033. Komisja zajmie się także rolą wspólnot w życiu diecezji.
- Kolejnym zadaniem będzie przygotowanie platformy medialnej służącej informacji, ewangelizacji i formacji.
W parafiach archidiecezji działają zespoły synodalne, których podstawowym zadaniem w roku duszpasterskim 2024/2025 jest praca z dokumentami zaproponowanymi przez komisje synodalne i opracowanie informacji zwrotnych. Taki zespół działa również w naszej parafii – przypadło nam w udziale opracowanie odpowiedzi do dokumentu wypracowanego przez Komisję nr 3 – „Wspólna troska – finanse i administracja”. Kolejne spotkanie zespołu synodalnego zaplanowane jest na piątek 17 stycznia 2025, godz. 19:00.