Paź 3, 2014

Posted in Chór parafialny

Chór parafialny

Zespół w składzie Renata Maskiera ( obecnie Kowalczyk) wraz z siostrą Dorotą Maskiera ( obecnie Maskiera-Majchrzak) oraz koleżanką Bogusławą Kowalczyk (obecnie Siciarz) zaśpiewał po raz pierwszy podczas Mszy Św. z okazji Świąt Bożego Narodzenia w 1981. Proboszczem w tym czasie był ksiądz Łukasz Makolądra. Sprawą nagłośnienia zajął się pan Mieczysław Kowalczyk, który jako jedyny w Smolcu dysponował sprzętem nagłaśniającym. Kiedy zabrzmiały pierwsze dźwięki kolęd śpiewanych na głosy, parafianie byli bardzo zaskoczeni i uradowani.
Początkowo miał to być jednorazowy występ, stało się inaczej. W każdą niedzielę i święta zespół śpiewał na wszystkich Mszach Św. Z biegiem czasu do zespołu dołączyły dorastające dzieci jego członkiń.
Zespół przekształcił się w chór dopiero w roku 2005, kiedy to Szkoła Podstawowa w Smolcu, którą kierowała pani Renata Kowalczyk, organizowała 60-lecie istnienia. Przygotowując program artystyczny, pani Renata postanowiła, że wystąpi chór. Do zespołu włączyła głównie koleżanki z pracy, ale również absolwentki, które śpiewały kiedyś w zespołach wokalnych prowadzonych w szkole przez panią dyrektor. Występ został bardzo doceniony i wtedy padła propozycja, żeby chór istniał i rozwijał się dalej.
Obecnie chór liczy 15 osób i tworzy go zgrany, zaprzyjaźniony zespół.
Wersja do druku