paź 11, 2014

Posted in Pielgrzymki

Pielgrzymka do Lichenia

Pielgrzymka do Lichenia

Początki sanktuarium licheńskiego sięgają czasów napoleońskich. Rannemu w bitwie narodów pod Lipskiem szlachcicowi Tomaszowi Kłossowskiemu ukazała się Matka Boża tuląca do piersi białego orła. Obiecała, że go ocali i poleciła, by po powrocie do ojczyzny odnalazł jej wizerunek i umieścił go w publicznym miejscu. Po latach poszukiwań, w 1836r. w miejscowości Ligota niedaleko Częstochowy Kłossowski znalazł wizerunek, na którym Matka Boża była podobna do tej, która objawiła mu się pod Lipskiem. Niewielki obraz zawiesił na sośnie w lesie grąblińskim, dwa kilometry od Lichenia.
Po śmierci żołnierza obrazem zaopiekował się Mikołaj Sikatka, pasterz z Grąblina. Podczas modlitwy przy leśnej kapliczce kilkakrotnie objawiła mu się Matka Boża, nawołująca do nawrócenia i do częstej modlitwy różańcowej. Na jej piersiach widniał wizerunek Orła Białego, często mówiła o Polsce. Prosiła, aby obraz przeniesiono z lasu grąblińskiego do kościoła. Stało się to dopiero w roku 1852, podczas epidemii cholery, kiedy wiele modlitw z prośbą o pomoc i ratunek zostało wysłuchanych. Obraz trafił do kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Licheniu, potem do murowanego kościoła św.Doroty, a od roku 2006 czczony jest w Bazylice Matki Bożej Licheńskiej.
Pielgrzymi ze Smolca we wtorek 30 września pokłonili się Matce Bożej w Sanktuarium w Licheniu. Odwiedzili Las Grąbliński wraz z Kaplicą Objawień, Kaplicę Krzyża, w której czczony jest drewniany krucyfiks, ostrzelany podczas II wojny światowej, uczestniczyli we Mszy Świętej dla pielgrzymów, sprawowanej w Bazylice, a w godzinach popołudniowych odprawili Drogę Krzyżową na wzgórzu Golgoty. W drodze powrotnej nasi parafianie odwiedzili również Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Wersja do druku

Please follow and like us:
Pin Share