Posted in Aktualności
I Parafialny Bal Charytatywny
Słowo od Organizatorów.
W dniu 4 lutego 2017 roku odbył się w naszej Parafii pierwszy w historii Bal Charytatywny. Pomysł zorganizowania takiej imprezy zrodził się wśród grupy rodziców dzieci z parafialnej scholi prawie rok temu. Wszyscy mieszkamy w Smolcu i okolicach, i dla nas, jak dla wielu innych mieszkańców, kościół parafialny stanowi istotny filar naszej codzienności.
Ustaliliśmy z księdzem Proboszczem datę balu. Potem zaczęły się tzw. prace koncepcyjne – ustalenie formy imprezy, szacowanie kosztów i planowanie działań, które należy podjąć. Od początku powstania pomysłu założyliśmy, że celem Balu będzie nie tyle zebranie funduszy na prace remontowe smoleckiej świątyni, ile integracja lokalnej społeczności. Taki też był od początku główny cel Ks. Proboszcza, który w czasie spotkań wyraźnie podkreślał, że wszelkie działania integracyjne są Parafii niezwykle potrzebne. Datę balu, 4 lutego, ogłosiliśmy podczas Pasterki.
Z tygodnia na tydzień projekt nabierał rumieńców. Kluczowym okresem był styczeń, kiedy zaczęliśmy szeroko informować o balu oraz przyjmować zgłoszenia pierwszych chętnych gości. Lista zapełniała się, a każda kolejna zgłoszona osoba napełniała nas optymizmem i nadzieją, że założony cel zostanie osiągnięty. Mimo trudności, które się pojawiały, spotkaliśmy się z otwartością mieszkańców, którzy słowem i czynem wspierali nasze działania. Ostatecznie listę gości zamknęliśmy na liczbie 82. Choć ambitnie oczekiwaliśmy 100, dziś wiemy, że liczba 82, decyzją Pana Boga, była naprawdę optymalna dla stworzenia miłej atmosfery na sali, wygody tańczących i siedzących przy stołach.
Bal rozpoczął się o godz. 19:00 wspólną modlitwą. Wprowadzając gości w zabawę, nasz wodzirej p. Mirosław Jaworski z Opola, poprowadził uroczystego poloneza. Następnie efektownie moderował zabawę oraz sprawnie przeprowadził aukcje przedmiotów przekazanych na licytacje. Czas pomiędzy tańcami i zabawami uczestnicy zabawy spędzali na delektowaniu się specjałami przygotowanymi przez panie ze smoleckiego Koła Gospodyń Wiejskich. Panie urzekły nas nie tylko umiejętnościami kulinarnymi, ale także atmosferą ciepła i spokoju, w jakiej były one przygotowywane. Dziękujemy im także za bezpłatne użyczenie zastawy stołowej oraz akcesoriów dekoracyjnych. Ważnym elementem dekoracji stołu, nawiązującym do tematyki balu, były ażurowe, miniaturowe lampiony w kształcie kościoła, wykonane przy użyciu kleju na gorąco przez damską część organizatorów. Niespodzianką artystyczną wieczoru był występ smoleckiej rodziny Państwa Dominiki Białostockiej i Andrzeja Pindelskiego, którzy urzekli gości swoimi talentami i kunsztem muzycznym.
Bal był nie tylko okazją do wspaniałej zabawy, ale także, dzięki niezwykłej hojności zgromadzonych gości, przyniósł niespodziewane przez nas efekty finansowe. Całkowity dochód z balu wyniósł: 14.750 PLN. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jego sukcesu. Na wstępie J.E. Księdzu ABP Józefowi Kupnemu za błogosławieństwo naszej inicjatywy oraz przekazanie na aukcję srebrnego obrazu z wizerunkiem Świętej Rodziny. Jesteśmy wdzięczni Burmistrzowi Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie, Antoniemu Kopciowi za bezpłatne udostępnienie smoleckiej świetlicy, a także dar dwóch przedmiotów aukcyjnych. Szczególne podziękowania należą się licznym sponsorom i ludziom dobrej woli, bez udziału których efekt balu byłby dożo uboższy.
W gronie sponsorów tegorocznego balu znaleźli się: firma Adamek, firma Crusar Your Logistics Partner, Cukiernia Ale Ciacho; Drukarnia Kopland; Fabryka Talentów; Factory Fitness; firma Haxe, sprzęt medyczny; firma K2 Kosmetyki Samochodowe; sieć sklepów Kaufland; Ognisko Muzyczne Słowiczek; Omega Sport; Piekarnia Harnaś; Pizzeria San Lorenzo; Radna Katarzyna Łapińska-Szymańska; Salon Fryzjerski Styl z Wrocławia, Sklep „U Magdy” oraz osoby prywatne: Antonina Urbanowicz ze Smolca oraz Andrzej Matelski z Mokronosu Górnego.
Relacjonując Państwu przygotowania i przebieg balu, czynimy to licząc na Państwa życzliwe sugestie i uwagi, które chętnie uwzględnimy przygotowując kolejną edycję.
Raz jeszcze wszystkim Państwu serdecznie dziękujemy i już dziś zapraszamy na II Smolecki Bal Charytatywny w przyszłym roku.
Komitet Organizacyjny w składzie:
Edyta Berghauzen
Małgorzata i Wojciech Osińscy
Justyna i Piotr Ściegienko
Małgorzata i Mieczysław Trzcińscy










