Paź 15, 2017

Posted in Aktualności, Pielgrzymki

Św. Jadwiga od stuleci przyciąga tłumy pielgrzymów do Trzebnicy

Św. Jadwiga od stuleci przyciąga tłumy pielgrzymów do Trzebnicy

Już po raz 38. wyruszyła w sobotę 14 października 2017 r. przy pięknej słonecznej pogodzie Piesza Pielgrzymka Wrocławska do św. Jadwigi w Trzebnicy. W pielgrzymce uczestniczyła, jak co roku, również kilkunastoosobowa grupa pielgrzymów ze Smolca wraz z ks. proboszczem Waldemarem Kontkiem, który regularnie pielgrzymuje do Trzebnicy od bardzo wielu lat. Z racji, że w maju br. minęło dokładnie 750 lat od ogłoszenia bulli kanonizacyjnej św. Jadwigi Śląskiej, rok ten został ustanowiony Rokiem Jadwiżańskim. Tegoroczna pielgrzymka odbywała się natomiast pod hasłem „Słuchaj Jadwigi„, a jej słuchanie ma rodzić naśladowanie.  Pielgrzymi wyruszyli spod katedry wrocławskiej ok. godz. 6:30 po nabożeństwie i mieli do pokonania ok. 29 km, by dotrzeć do Trzebnicy na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Kupnego o godz. 16:30. Jak informują organizatorzy, w tegorocznej edycji wzięło udział ponad 10 tys. pątników, wśród których dominowała młodzież. „Pomimo kilkuset lat od śmierci księżnej, blask jej świętości nie tylko nie przygasa, ale rozpala kolejne pokolenia” – zwrócił się do pątników abp Józef Kupny. A jak rozumieć hasło pielgrzymki? „Jesteśmy wezwani do naśladowania jej postawy miłosierdzia, ale też do sięgania do tych samych źródeł, do których sięgała św. Jadwiga, pełniąc swoją posługę. Jesteśmy wezwani do naśladowania jej miłości do Kościoła, który jest mistycznym ciałem Jezusa Chrystusa. Jadwiga, trzymając w swojej dłoni kościół, pokazuje nie tylko potrzebę troski o niego, ale o mistyczne ciało Chrystusa, czyli Kościół, który my wszyscy tworzymy” – wyjaśniał zebranym abp Józef Kupny.

Wersja do druku