sty 15, 2021

Posted in Remont kościoła

Kronika remontu dachu

Kronika remontu dachu

Drodzy Parafianie,

wraz z postępem prac, będziemy zamieszczać zdjęcia z placu budowy oraz krótkie opisy, byście mogli na bieżąco śledzić remont dachu naszej świątyni. Wciąż zachęcamy Was bardzo serdecznie do modlitwy oraz wsparcia finansowego tego wielkiego dzieła. 

22 grudnia – 15 stycznia 

Prace  z naprawą więźby zakończone, końca dobiega również krycie głównej połaci dachu. Po uzyskaniu zgody konserwatora zabytków ruszają prace przy układaniu nowego sufitu naszej świątyni. Do końca remontu naprawdę niedaleko. 

4-20 grudnia

Transport dachówki mnich-mniszka na dach, a następnie rozpoczęcie układania dachówki na głównej połaci dachu, jednocześnie po obu stronach kościoła. 

 

 

25 listopada

Pod kościół trafia pierwsza partia dachówki na główną połać dachu czyli mnich mniszka. Mniejszy dach już w całości pokryty dachówką karpiówką, opierzenia również ukończone. Regularnie trwają prace związane z wymianą elementów więźby głównej połaci dachu oraz łaceniem nad już wyremontowaną częścią.  

 

23 listopada 

Po otrzymaniu pozwolenia od konserwatora zabytków zostaje zdemontowany pseudokasetonowy sufit kościoła, co jest niezbędnym zabiegiem ze względu na wymianę belek stropowych.  Stan sufitu nie pozwala na jego ponowny montaż, konieczne jest więc uzyskanie kolejnej zgodny konserwatora na wykonanie nowego podwieszanego sufitu.    

22 października – 10 grudnia 

Wraz z kryciem części dachu nad prezbiterium trwają równolegle prace naprawcze drewnianej konstrukcji głównej połaci dachu. 

 

20-30 października 

Konstrukcja dachu nad prezbiterium i klatką dachową została wymieniona i wzmocniona. Rozpoczyna się krycie tej części dachu dachówką karpiówką.  

 

 

5-17 października 

Po przerwie spowodowanej koniecznością przygotowania badań stratygraficznych sufitu kasetonowego (po usunięciu polepy okazało się, że jest to niezbędne, a zgoda konserwatora na wybór postępowania z sufitem zależna jest właśnie od wyniku tych badań), ruszyły prace wymiany elementów więźby nad prezbiterium.

 

18 września

W dniu dzisiejszym, na terenie budowy, odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli: wykonawca, przedstawiciel projektanta, konstruktor oraz ksiądz proboszcz z przedstawicielem rady parafialnej. Wykonawca przedstawił postęp prac na budowie. W rezultacie ustalono konieczność weryfikacji projektu konstrukcji dachu ze względu na uszkodzenia, które odkryto po ściągnięciu zalegającej na strychu polepy. Wykonawca wraz z konstruktorem dokonali inwentaryzacji odkrytych elementów konstrukcji, która nie mogła być zrobiona w fazie projektowej z uwagi na brak swobodnego dostępu do tych elementów. Konstruktor zdecyduje o zakresie wymiany dodatkowych (w odniesieniu do pierwotnego projektu remontu) elementów, a co za tym idzie o wymiarze ewentualnych prac dodatkowych. Znowelizowany projekt musi być zaakceptowany przez Konserwatora Zabytków. Wykonawca następnie przedstawi parafii wycenę ewentualnych prac dodatkowych bądź zamiennych.

 

16 września

Rusztowania rozłożone są już w całym kościele. Dokończono usuwanie polepy oraz jej  deskowania ze strychu. Tak jak w dniu poprzednim, pracujący przy usuwaniu polepy parafianie, zostali wzmocnieni dostawą kanapek oraz ciasta, które przygotowała Pani Kasia.  

 

15 września

Rozbiórka dachówki nad Prezbiterium, zabezpieczanie dachu membraną. Rozpoczęcie montaż rusztowań we wnętrzu kościoła. Usuwanie polepy ze strychu kościoła.

 

14 września

Zabezpieczenie wnętrza kościoła. Zwijanie dywanów, ściąganie obrazów, osłanianie ołtarza, konfesjonałów, ściągnie siedzisk, wynoszenie chorągwi, feretronów. Kościół został całkowicie wyłączony z użytkowania, a Najświętszy Sakrament i niezbędny sprzęt liturgiczny przewieziony do kaplicy cmentarnej.

 

12 września

Rozkładanie namiotu przez członów rady parafialnej przy kaplicy cmentarnej na nowym cmentarzu. W miesiącach, gdy kościół będzie niezamknięty posłuży on  jako dodatkowe pomieszczenie dla wiernych podczas Mszy św. odprawianych w kaplicy. 

9-15 września 

Ciąg dalszy rozbiórki dachówki oraz zabezpieczania dachu membraną. Jednocześnie sprawdzany jest stan poszczególnych elementów więźby, żeby zdecydować, które muszą być bezwzględnie wymienione, a które mogą zostać wzmocnione.   


8 września

Rusza demontaż pokrycia dachowego, który potrwa ok. 7 dni. Odsłonięte połacie dachu zakrywane są następnie tymczasowo membraną dachową, by chronić kościół przed ewentualnym deszczem.   

 

 

3 września 

Rozpoczęcie układania rusztowań wokół kościoła.,które prowadzi firmę Telka. W późniejszym terminie rusztowania zostaną ustawione również wewnątrz kościoła. 

 

 

1 września 

Przekazania placu budowy wykonawcy remontu dachu – firmie Dachmet sp. z o.o., w obecności ks. proboszcza oraz projektanta i inspektora nadzoru Pana Bartosza Żmudy. 

 

 

5 sierpnia 2020 r.

Ks. proboszcz Jarosław Witoszyński podpisał w imieniu naszej parafii umowę na remont dachu z firmą Dachmet. Prace rozpoczną się z początkiem września br. i mają potrwać do końca roku. Starania o remont mocno nadwerężonej konstrukcji dachu smoleckiej świątyni trwają już dobrych kilka lat, niebagatelna jest też wartość umowy, która bez prac dodatkowych wynosi ponad 700 000 zł. Oprócz więźby konieczna jest również wymiana pokrycia dachu.
W niedzielę 2 sierpnia członkowie rady parafialnej rozpoczęli kwestę remontową, by zgromadzić brakujące na remont środki. Zwracamy się do wszystkich Parafian z serdeczną prośbą o wsparcia tej największej w powojennej historii smoleckiego kościoła inwestycji. Ofiary można składać po Mszach św. u członków rady parafialnej, na tace w kopercie z dopiskiem Remont dachu lub wpłacać bezpośrednio na konto remontowe: Bank Spółdzielczy w Kątach Wrocławskich nr konta: 94 9574 0005 2001 0005 9789 0102

Bardzo liczymy na Wasze zaangażowanie i wsparcie, nie tylko finansowe, ale również organizacyjne i modlitewne!

 

 

Wersja do druku
Please follow and like us:
Pin Share