paź 30, 2021

Nabożeństwa wypominkowe

W poniedziałek 01 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych Msze św. zostaną odprawione o godz. 08.00; 10.00, 11.30 i 18.00. Na starym cmentarzu będzie Msza św. o godz. 14.00., po Mszy św. poświęcenie pomników nadgrobnychJeżeli będzie padał deszcz, Msza św. za zmarłych parafian będzie odprawiona w kaplicy na nowym cmentarzu o 14.00, po Mszy poświęcenie pomników nadgrobnych.

We wtorek 02 listopada – wspomnienie wszystkich zmarłych. Msze św. w naszym kościele o godz. 09.00; 16.00; i 18.00. O godz. 16.00 Msza św. za wszystkich zmarłych parafian.

Nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie. Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

1. Wzbudzić intencję jego otrzymania.
    2. Być w stanie łaski uświęcającej.
    3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
    4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.
    5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.

Kartki wypominkowe wyłożone są na stoliku pod chórem. Prosimy, by oprócz imion zmarłych napisać także miejscowość i ulicę, by wiedzieć w którym dniu przyjść na nabożeństwo wypominkowe w intencji zmarłych z naszej rodziny. Po każdym nabożeństwie wspominkowym będzie odprawiona Msza św. za tych zmarłych.

Porządek nabożeństw wspominkowych  w  naszym kościele: godzina 17.00

02.11. we wtorek – Główna i Chłopska

03.11. w środę – Starowiejska i Ogrodowa

04.11. w czwartek – Smolec – Centrum

05.11.w piątek – Smolec – Zatorze

06.11.w sobotę – Smolec – Nowy

08.11. w poniedziałek – Krzeptów i Rybnica

09.11. we wtorek – Mokronos Górny

10.11. w środę – bez adresu

Warto przy tej okazji przypomnieć nauczanie Kościoła dotyczące czyśćca i modlitwy w intencji zmarłych. Dogmat o istnieniu czyśćca Kościół ogłosił na Soborze w Lyonie w 1274 r., a potwierdził i wyjaśnił na Soborze Trydenckim (1545-1563) w osobnym dekrecie. Opiera się na przesłankach zawartych w Piśmie św. oraz na sięgającej II wieku tradycji kościelnej. Duży wkład w rozwój nauki o czyśćcu wniósł św. Augustyn. Dogmat podkreśla dwie prawdy: istnienie czyśćca jako pośmiertnej kary za grzechy oraz możliwość i potrzebę modlitwy i ofiary w intencji dusz czyśćcowych.

Ci zmarli, którzy po śmierci doświadczają czyśćca, są już bezpieczni, bo znaleźli się w Bożych rękach. Mogą być pewni zbawienia, na którego pełnię muszą się jeszcze przygotować. Czyściec jest wyrazem Bożego miłosierdzia, które oczyszcza tych, którzy za życia na ziemi nie wydoskonalili się w pełni w miłości do Boga, bliźniego i samego siebie. Stanu czyśćca nie należy pojmować jedynie jako kary, lecz jako przygotowanie do pełnego zjednoczenia z Bogiem w niebie. Aby zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią, oczyszczenie winno być całkowite.

Przez czyściec przechodzą dusze, które zeszły z tego świata w grzechach powszednich i nie odbyły jeszcze na ziemi całej doczesnej kary za grzechy. Istotą kary doświadczanej po śmierci wydaje się tymczasowa rozłąka z Bogiem i oczekiwanie na spotkanie z Nim. Dusza ludzka, poznając po śmierci Boga jako pełnię miłości, pragnie zjednoczenia z Nim, a równocześnie rozpoznaje, że jeszcze nie jest tego godna, i szuka możliwości oczyszczenia. Bóg w swoim miłosierdziu odpowiada na to pragnienie poprzez działanie, które nazywamy czyśćcem.

Źródło: „Gość Niedzielny” (http://gosc.pl/doc/2229081.Skad-w-Kosciele-Dzien-Zaduszny)