kwi 11, 2024

Posted in Aktualności

30. rocznica nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

30. rocznica nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

30 lat temu – 9 kwietnia 1994 w Parafii Narodzenia NMP w Smolcu miało miejsce szczególne wydarzenie – nawiedzenie kopii obrazu jasnogórskiego. Uroczystość ta zgromadziła rzesze wiernych, choć Smolec wówczas był małą wsią i nie przypominał dzisiejszej miejscowości. Obraz powitano na ulicach wjazdowych, skąd przenieśli go w uroczystej procesji przedstawiciele różnych stanów. W modlitwie i śpiewie, a następnie w uroczystej Mszy Świętej oddano chwałę Bogu. Maryja bowiem nigdy nie zawłaszcza chwały dla siebie… zawsze prowadzi do Syna. Poprzez uczczenie Bogarodzicy – Patronki naszej parafii – mieszkańcy oddali część Najwyższemu, w sposób niesamowity – do kościoła ciężko było wejść…

 

To piękne wydarzenie utrwaliło dla nas dwóch kamerzystów, jednym z nich był prawdopodobnie p. Albin Proksin ze Skałki, ale pewności nie mamy:)

Peregrynacja część I 

Peregrynacja część II

Peregrynacja część III

Matka Boża jest z nami w Smolcu „od zawsze”, od kiedy pojawili się tu katolicy. Żyją wśród nas świadkowie naszych ślubów Jasnogórskich z 8.12.1965, odnowionych uroczyście 8.09.2021 roku.  To tutaj też działa od prawie pięciu lat jedna z bardzo nielicznych wspólnot osób oddanych MARYI w zawierzeniu 33 – dni – oddanych dokładnie według wskazań św. Ludwika de Montfort.

 

Ta parafia jest wyjątkowa właśnie dzięki Maryi… i w Niej nasza nadzieja na przyszłość!

 

Bardzo prosimy umożliwić starszym mieszkańcom Smolca, którzy nie mają dostępu do Internetu, obejrzenie tego filmu. Będziemy wdzięczni za wszelkie komentarze uczestników tego wydarzenia. Zachęcamy was wszystkich do wspólnego oglądania ze starszymi członkami rodziny – wielu z Państwa odnajdzie siebie sprzed 30 lat, wielu zobaczy, jak wyglądał Smolec zanim powstały tu wielkie osiedla, jak wyglądało życie religijne, okolice kościoła (z naszą studzienką:) i jego wnętrze, odświętnie przygotowane na tę uroczystość.

Film pochodzi z archiwum księdza Prałata Alfonsa Jurkiewicza, jeśli obejrzy nas autor to pragniemy mu z serca podziękować za uwiecznienie dla nas – dzisiejszych mieszkańców Smolca – tych historycznych chwil.  

Komentować można też na FB Siloe Smolec.

https://www.facebook.com/siloesmolec

Maryjo, Pani Jasnogórska, dziękujemy Ci za Twoją nieustaną obecność w smoleckiej parafii, za Twoje prowadzenie i ochronę – z Tobą pragniemy kroczyć najbezpieczniejszą drogą do Twojego Syna! Ave Maria!

Wersja do druku

Please follow and like us:
Pin Share