paź 22, 2016

Posted in Aktualności

Smolec Organum

Smolec Organum
Dla Hildegardy z Bingen (1098-1179), wielkiej benedyktynki i Doktora Kościoła, muzyka była wspomnieniem raju, w którym ludzie wraz z aniołami śpiewali psalmy ku czci Najwyższego. Tak pisała o tym w swoim “Liście do prałatów mogunckich”:

“Przed grzechem, będąc w stanie niewinności, Adam miał nie małą wspólnotę z głosami chwał anielskich, które oni, zwani duchami przez Ducha, którym jest Bóg, mają ze swój duchowej natury. Adam stracił więc podobieństwo do głosu anielskiego, którym odznaczał się w raju i zaspał wiedzę, którą był obdarzony przed grzechem, niczym człowiek po przebudzeniu nieświadomy i niepewny tego, co we śnie widział. (…) A w głosie Adama przez upadkiem rozbrzmiewała słodycz wszelkiej harmonii i całej sztuki muzycznej. Gdyby Adam pozostał w stanie, w którym został ukształtowany, słabość śmiertelnego człowieka w żaden sposób nie mogłaby znieść mocy i dźwięczności jego głosu. Gdy zaś jego zwodziciel, diabeł, usłyszał, że człowiek z natchnienia Bożego zaczął śpiewać i przez to przypominać sobie słodycz pieśni niebiańskiej ojczyzny, ujrzał, że jego przemyślne knowania idą na marne. Tak się wówczas przestraszył, że niemałego stąd doznał niepokoju i odtąd na wiele sposobów rozwija swoją przemyślność, aby zakłócić albo wyrwać wyznawanie i piękno oraz słodycz Bożej chwały – nie tylko z serca człowieczego przez złowrogie podszepty, nieczyste myśli albo rozliczne zajęcia, ale i z ust Kościoła, gdy tylko może, przez rozłamy, zgorszenie albo przygnębieni”

Smoleckie organy. Fot. Antonina Urbanowicz.

Smoleckie organy. Fot. Antonina Urbanowicz.

Smolecka Rzymskokatolicka Parafia p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz Chór “Smolec Cantans” chcą nas obdarzyć wspomnianą wcześniej rajską harmonią poprzez organizację cyklu koncertów charytatywnych  “Smolec Organum” na rzecz remontu smoleckich organów, które w tym roku ukończyły 108 lat. Ich modernizacja będzie kosztować 50000 – 100000 zł. Każdy koncert będzie miał miejsce w niedzielę po Mszy Świętej o godzinie 12.30.

16 października jako pierwsza wystąpiła pani Małgorzata Walczyk-Cegiełkowska, sopran z Opery Wrocławskiej. Jest ona absolwentką szkoły muzycznej II stopnia na wydziale wokalnym oraz Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Minister Kultury odznaczył ją odznaką „Zasłużony działacz Kultury”, a Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej przyznał jej brązowy medal “za długoletnią służbę”. Pani Walczyk-Cegiełkowska śpiewała w takich zespołach wokalnych, jak: Zespół Muzyki Dawnej „Consonanza”, Renesans con tutti, Chór Synagogi pod Białym Bocianem oraz Kameralny Chór Filharmonii Wrocławskiej. Artystka spotkała się z uznaniem na wielu festiwalach muzycznych, gdzie zajmowała czołowe miejsca:

I miejsce w Neerpelt w Belgii

I miejsce w Montreaux w Szwajcarii

II miejsce w Cork w Irlandii

II miejsce w Tours we Francji

III miejsce w Arezzo we Włoszech

16 października podczas Mszy Świętej wykonała następujące utwory: “Alleluja” Jacka Gałuszki, “Wierzę w Ciebie, Panie”, “Panis angelicus” (Chleb anielski) Césara Francka i “Hallelujah” Leonarda Cohena. W trakcie koncertu zebrani w kościele wysłuchali “Ave Maria” Giulio Cacciniego, “You Raise Me Up” Rolfa Løvlanda i Brendana Grahama, „Angele Dei” Ennio Morricone (temat muzyczny z filmu “Misja”), “Ave Maria” Michała Lorenca, “Miłość Twa” Dana Smitha, “Niechaj miłość Twa” Grahama Kendricka oraz “Schowaj mnie” Reubena Morgana.

23 października zagra nam na trąbce pan Andrzej Pieczonka z Opery Wrocławskiej. Jest on absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego w Rzeszowie (klasa prof. Józefa Nawojskiego) oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu im. Marii Curie – Skłodowskiej

Smoleckie organy. Fot. Antonina Urbanowicz.

Smoleckie organy. Fot. Antonina Urbanowicz.

w Lublinie. Pan Pieczonka zdobył nagrodę podczas konkursu gry na instrumentach dętych blaszanych w Łańcucie. Współpracował z Zespołem Pieśni i Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej i Teatrem Muzycznym w Lublinie.

Tego dnia w smoleckiej świątyni wykona następujące utwory:

Msza Święta:

Wejście: “Trumpet Voluntary” Henry’ego Purcella,

Podniesienie: “Fanfary Jasnogórskie”,

Komunia: “Ave verum Corpus” Wolfganga Amadeusza Mozarta,

Zakończenie: “Ave Maria” Franza Schuberta.

Koncert:

“Trumpet tune” Henry’ego Purcella,

“Ave Maria” Giulio Cacciniego,

“Panis Angelicus” Césara Francka,

“Te Deum” Marca-Antoine’a Charpentiera.

W kolejne niedziele naszymi gośćmi będą:

Płyty nagrane przez Chór Muzyki Sakralnej Synthagma. Fot. S. Kotlarz.

Płyty nagrane przez Chór Muzyki Sakralnej Synthagma. Fot. S. Kotlarz.

30 października – ksiądz Bogdan Moisej Drozd (gitara i śpiew) z Kościoła Greckokatolickiego. Jest absolwentem Wydziału Filozoficzno-Teologicznego oraz Instytutu Muzyki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (klasa kompozycji – ks. prof. Karol Mrowiec, prof. Andrzej Nikodemowicz, dr Tomasz Jasiński; klasa dyrygentury – prof. Kazimierz Górski; chorał gregoriański – ks. prof. Ireneusz Pawlak). W 1987 r. papież Jan Paweł II udzielił mu II święceń kapłańskich w Kościele Greckokatolickim. W 1996 r. wraz z bratem, dr Romanem I. Drozdem, założył Chór Muzyki Sakralnej Synthagma, który ma już w swoim dorobku ponad 100 koncertów i dwie płyty: “Liturgia pontyfikalna świętego Jana Chryzostoma” (z 1999 r.) i “Betlejem otwiera Eden” (z 2004 r.).

6 listopada – sopranistka Anna Suvorova związana obecnie z Operą Wrocławską. Koncertuje w wielu miastach Polski i poza granicami naszego kraju. Współpracowała z artystami międzynarodowych scen operowych tej miary, co Elena Vassilieva i Siergiej Leferkus.

13 listopada – dr Tomasz Głuchowski (klawesyn). Ukończył Technikum Budowy Fortepianów oraz Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia (klasa organów Kazimierza Madziały). Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, gdzie studiował organy (Klemens Johannes Kaminski) i klawesyn (Marta Czarny-Kaczmarska). W latach 2008-2010 uczył się gry na historycznych instrumentach pod kierownictwem Petera van Dijka z Utrechtu. W 2011 r. uzyskał stopień doktora sztuki. Doktor Głuchowski jest organistą Kościoła Świętego Wojciecha (Ojcowie Dominikanie) we Wrocławiu. Wykłada w Zakładzie Muzyki Kościelnej na macierzystej uczelni oraz klawesynu i organów we wrocławskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia. Koncertuje w Polsce oraz poza jej granicami. W swoim dorobku artystycznym ma 8 płyt CD z muzyką organową i kameralną. Artysta jest współzałożycielem i kierownikiem artystycznym wrocławskiego zespołu muzyki dawnej Ars Concordiae. Stoi na czele Rady Nadzorczej fundacji Opus Organi.

20 listopada – ksiądz Bartłomiej Kot (śpiew i gitara). Nazywany jest “dynamicznym mistykiem gitary”. Pracuje w Duszpasterstwie

Smoleckie organy. Fot. Antonina Urbanowicz.

Smoleckie organy. Fot. Antonina Urbanowicz.

Akademickim Maciejówka we Wrocławiu. W swojej twórczości inspiruje się świętym Tomaszem z Akwinu, Platonem i Talesem z Miletu.

27 listopada – dr Marcin Armański (pozytyw organowy). Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w Kielcach w klasie fortepianu. Jest także absolwentem Salezjańskiego Liceum Muzycznego w Lutomiersku oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2006 r. został kantorem Kościoła Pokoju i organistą kościoła klasztornego ojców Paulinów w Świdnicy. Wykłada w klasie organów w Państwowej Szkole Muzycznej w Świdnicy oraz w Diecezjalnym Studium Organistowskim. Wielokrotnie nagrywał dla radia i telewizji (również w Stanach Zjednoczonych i Japonii). Jest laureatem wielu konkursów organowych i kompozytorskich. Pan dr Armański jest również organmistrzem.
Planowany jest występ Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego “Ars Cantandi” z Wrocławia oraz kwintetu dętego. Koncerty prowadzi pani Antonina Urbanowicz.

Sebastian Kotlarz

Wersja do druku

Please follow and like us:
Pin Share